Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 23.05.2019)

Пшениця/ячмінь

Учасники ринку пшениці вже повністю зосереджені на результатах нового врожаю і новини щодо опадів, стану посівів у найбільших країнах-виробниках та експортерах мають суттєвий вплив на ціноутворення. Так, у другій декаді травня ціни на вересневий ф’ючерс на Чиказькій біржі зріс на 60 ц/бушель. Основна причина – побоювання щодо якості американської пшениці через рясні опади, є підстави очікувати розвиток хвороб (наприклад, фузаріоз). На сьогодні, щоправда, вже намітилася низхідна тенденція на біржі, оскільки, не дивлячись на перезволоження ґрунту, щотижневі звіти про якість врожаю в цілому задовільні. Тож, як і в попередні роки, коли квітнень та травень були дощовими, на ринку може скластися ситуація, при якій врожайність пшениці буде вищою, але якість гірша.

В Україні також останнім часом спостерігаються значні опади і настрої виробників досить позитивні. При еквівалентних площах посіву (2019 рік до 2018 року) очікуваний врожай може скласти більше 28 млн т, що на 3,5-4 млн т перевищує показник 2018 МР. Інше питання – якість. Можливо, учасники ринку зіштовхнуться зі збільшення частки фуражної пшениці в загальному виробництві.

Останнім часом в українських портах зріс попит на пшеницю старого врожаю. Проте ця тенденція має короткостроковий характер, оскільки вона повністю спричинена необхідністю трейдерів закрити короткі позиції за контрактами на першу та другу декаду червня. Після закриття позицій ми очікуємо різке зниження цін на пшеницю до рівнів нового врожаю. Так, на цей момент різниця у цінах на зовнішньому ринку складає 15-20 дол./т на умовах FOB.

Станом на 23 травня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 5 400 грн/т, 3-го класу 5 300 – 5 350 грн/т, фураж 4 550 – 5 000 грн/т.

Погодні умови в Україні сприятливі в цілому для всієї ранньої групи зернових та олійних культур. Товаровиробники очікують вищу врожайність ячменю в поточному році у порівнянні з попереднім. Валовий збір прогнозується на рівні 8,5-9 млн т, що на 1-1,5 млн т більше врожаю 2018 року. Щоправда, збиральна кампанія може розпочатися трохи пізніше, у третій декаді червня. Така ж ситуація і в Росії – жодних побоювань щодо неврожаю, позитивні очікування та зростання пропозиції на світовому ринку. Тож у цьому сезоні Україна зіштовхнеться не тільки із зростанням пропозиції свого ячменю на експорт, але і з посиленням конкуренції з боку Росії.

Це відбувається на тлі обмежених можливостей щодо експорту. Зараз для здійснення експорту у Китай трейдери мають купувати ячмінь у товаровиробників, які пройшли обстеження полів у період вегетації та отримали статус «вільної ділянки» для цих полів. Такі вимоги призвели до того, що на ринку наразі практично відсутні пропозиції українського ячменю в китайському напрямку. У той же час Франція безперешкодно укладає контракти на поставку в Китай у липні-серпні. Для України ж основним напрямком залишається експорт у Саудівську Аравію, де ціни нижчі за рахунок високої конкуренції між учасниками, оскільки до участі у тендері допускаються майже всі основні країни-експортери ячменю. Тендери проводяться лише раз на 2-3 місяці, що не додає ліквідності ринку ячменю.

Станом на 23 травня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 4 600 – 4 950 грн/т.

Кукурудза

Біржові котирування на американську кукурудзу врешті почали зростати, не дивлячись на невизначеність умов торгівлі між США та Китаєм та грандіозні прогнози щодо обсягів виробництва в Латинській Америці. Основа причина – відставання посівної кампанії кукурудзи внаслідок значних опадів. Так, на початок цього тижня в США посівні роботи було виконано на 49 %, тоді як в минулому році цей показник сягнув вже 78 %, а в середньому за 5 останніх років складає 80 %.

Тож на ринку з’явився фактор підвищення, проте запізно для українського ринку. Адже зараз увага повністю прикута до нового врожаю ранніх зернових та олійних культур. Обсяги на травень-червень вже визначені, покупці задоволені, а реальний попит на фізичному ринку відсутній.  

В Україні сівба кукурудзи станом на поточну дату виконана на площі 4,3 млн га, що становить 93 % від плану посіву. У минулому році на аналогічну дату було посіяно кукурудзу на 95 % площ, тож можна говорити про фактичне завершення кампанії в оптимальні строки.

Станом на 23 травня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 4 700 – 5 030 грн/т.

 

Усі права захищені © 2025 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.