Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 09.05.2019)

Пшениця/ячмінь

Очікування високої урожайності пшениці як у Чорноморському регіоні, так і в США продовжують впливати на настрої учасників ринку та котирування на ф’ючерсному ринку цієї культури. Ситуація на фізичному ринку пшениці характеризується вираженим попитом в основному на новий урожай. Зазначимо, що з наближенням збиральної кампанії пшениці урожаю 2019 року в країнах-основних виробниках та експортерах цієї культури підстав для потенційної підтримки цін з боку погодних факторів стає все менше. З можливих погодних ризиків на сьогодні можна виділити короткострокові заморозки в Європі, зокрема в Німеччині. Але поки їхній вплив не надає відчутної підтримки ринку, оскільки температури не досягли тієї межі, яка може негативно позначитися на стані рослин. Опади, що наразі спостерігаються в Україні і Росії, позитивно впливають на стан посівів пшениці та надають можливість аналітикам підвищувати прогнози щодо показників її урожайності. З огляду на це, у короткостроковій перспективі можемо очікувати чергового зростання оцінок виробництва цієї культури.

Станом на 09 травня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 5070-5250 грн/т, 3-го класу 5070-5200 грн/т, фураж 4700-4750 грн/т.

Серед подій, які протягом останнього часу мали місце на ринку ячменю, варто відзначити проведення тендеру Саудівською Аравією. У зв’язку з Рамаданом цей тендер відбувся на декілька тижнів раніше, аніж у попередні роки. Порівнюючи обсяги закупівлі Саудівською Аравією в останні роки за аналогічні періоди, бачимо зниження попиту на ячмінь з боку його головного покупця. Так, у травні 2017 року цим імпортером законтрактовано було 1,2 млн т цієї культури, у травні 2018 року обсяги закупівлі склали 1,14 млн т, а у травні 2019 року – лише 0,84 млн т. На думку експертів, така ситуація пов’язана, перш за все, зі зростанням популярності комбікормів у цій країні, а також сприятливою для пасовищ погодою, що знижує попит на фуражний ячмінь. Відзначимо, що період поставки за цим тендером припадає на червень – липень поточного року, а ціни переможців цього разу виявилися на 10 дол./т нижчими, ніж на попередньому тендері. Станом на поточну дату підстави для панічних настроїв у переможців тендеру проведеного Саудівською Аравією відсутні: погодні умови у Європі та Україні сприятливо впливають на стан посівів ячменю, а у Росії посівна кампанія цієї культури просувається темпами, що значно випереджають минулорічні показники. Наразі російськими фермерами польові роботи з сівби ячменю проведено на площі у 4,3 млн га, що становить 55 % від плану посіву.

Станом на 09 травня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 4800-5200 грн/т.

Кукурудза

Фізичний ринок кукурудзи, на відміну від біржового, не може похвалитися високим рівнем ліквідності. Наявність твердого попиту на поставки цієї культури врожаю 2018 року з Причорномор’я на весняні і літні періоди фактично відсутній. Такий стан справ передусім зумовлений:

 - сезонним  нарощуванням обсягів експорту  латиноамериканської кукурудзи;

- зростанням прогнозів виробництва кукурудзи в Аргентині та Бразилії. Поточні оцінки валових зборів коливаються у діапазоні 47-50 млн т для Аргентини та 96-102 млн т для Бразилії. За найбільш песимістичними прогнозами сумарний валовий збір кукурудзи у цих країнах перевищить результат попереднього року на 29 млн т;

- слабшанням песо та реала відносно долара США, що робить цінові пропозиції бразильських та аргентинських експортерів більш конкурентоспроможними.

Окрім цього, очікуване зниження імпорту кукурудзи країнами ЄС з 22 млн т до 15-16 млн т (спричинене збільшенням оцінок урожайності цієї культури), а також відсутність і досі невиразної позиції Китаю щодо імпорту кукурудзи (через тривалі суперечки з США і туманної перспективи їх якнайшвидшого вирішення) залишає українську кукурудзу неконкурентною на ринках Середземномор’я. Відмітимо, що Аналітики HSBCHoldingsPLC прогнозують зниження світового попиту на кукурудзу в 2019/2020 маркетинговому році на 1,5-3,4 %, через зниження поголів’я свиней в КНР.

В Україні польові роботи з сівби кукурудзи, станом на поточну дату, виконані на площі 2,7 млн га, що становить 58 % від плану посіву. Минулого маркетингового року на аналогічну дату дані показники становили 3,3 млн га та 72 % відповідно.

Станом на 09 травня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 4750-4950 грн/т.

Усі права захищені © 2025 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.